W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo smartfona?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W telefonie przechowujemy już nie tylko wyniki gier czy SMS-y, lecz także dane prywatne oraz takie, które mogą nam zagrażać, jeśli dostaną się w niepowołane ręce. Jak chronić się przed cyberatakami?

Obecnie telefony są już nie tylko urządzeniem służącym do rozmów czy kontaktu ze znajomymi poprzez SMS-y, teraz to także mobilny komputer, na którym przechowujemy wiele programów i dokumentów, które nie powinny się dostać w niepowołane ręce. Dla jednej osoby są to osobiste zdjęcia, a dla innych dokumenty firmowe czy intymne rozmowy z najbliższą osobą. Współczesne smartfony są bardzo pojemne, gromadzimy w nich dane nawet przez kilka lat, i nie rozstajemy się z nimi na krok. Warto je chronić wszelkimi sposobami. Poznaj 5 rad, jak zadbać o bezpieczeństwo swojego smartfona.

Zawsze blokuj ekran swojego telefonu hasłem lub czytnikiem biometrycznym

Wiele osób rezygnuje z ustawienia na smartfonie hasła dostępu ze względu na “brak komfortu” użytkowania telefonu. Owszem, wpisanie hasła może zająć około sekundy, lecz w efekcie otrzymujemy w zasadzie stuprocentowe bezpieczeństwo danych nawet po kradzieży czy zgubieniu smartfona. W urządzeniach opartych na systemie Android, iOS czy Windows Mobile możemy wykorzystać krótki ciąg cyfr i liter, który zapewnia dobry poziom bezpieczeństwa. Jeszcze wyższy poziom ochrony zapewniają jednak najnowocześniejsze czytniki biometryczne, np. odcisku palca lub rozpoznawania twarzy (w iPhone’ach kolejno TouchID i FaceID). Te rozwiązania są w zasadzie bezbłędne, a w dodatku bardzo komfortowe – do odblokowania naszego smartfona wystarczy przyłożenie palca do czytnika lub spojrzenie na ekran.

Zadbaj o swoje hasła

Jeśli jednak obawiasz się złamania zabezpieczeń, koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo swoich haseł i danych wpisywanych w aplikacjach oraz przeglądarkach internetu. Zazwyczaj największym problemem okazują się loginy i hasła do aplikacji bankowych, maili oraz mediów społecznościowych. Dlaczego mediów społecznościowych? Dlatego, że współcześni amatorzy cudzej własności dwoją się i troją, aby móc ze swojego procederu generować jak największe zyski. Obecnie bardzo popularne jest wkradanie się do mediów społecznościowych w celu napisania jako właściciel konta do jego znajomych prośby, np. o pożyczenie dość pokaźnych sum pieniędzy. Dobrze sprawdzają się takie programy jak pęki kluczy, które warto chronić hasłem nieużywanym w jakimkolwiek innym miejscu – jedynie tam.

Bezpieczeństwo systemu – zabezpiecz się przed atakami z internetu

Zazwyczaj jedynym sposobem na uzyskanie dostępu do naszego smartfona przez hakerów jest próba wymuszenia na właścicielu zainstalowania złośliwego oprogramowania. Często cyberprzestępcy wykorzystują w tym celu naprawdę wymyślne sposoby i warto się na nie udopornić. Unikaj otwierania linków wysyłanych przez osoby nieznajome, nie otwieraj żadnych załączników od obcych i nie instaluj aplikacji ze źródeł innych niż oficjalne. Nawet wejście na zainfekowaną stronę może zakończyć się próbą instalacji złośliwego oprogramowania w telefonie bez naszej wiedzy lub oszustwem, np. aplikacja podszywa się pod program pogodowy czy grę. Złodziej po uzyskaniu dostępu do Twojego telefonu będzie w stanie wykraść z niego zdalnie wszelkie istotne informacje, podglądać wpisywane dane, jak i szantażować ich udostępnieniem osobom trzecim. Brak zaufania jest tutaj wskazany.

Zainstaluj antywirusa i cyklicznie skanuj swoje pliki systemowe

Często wprowadzamy wirusa do telefonu zupełnie nieświadomie, np. po wejściu na stronę internetową, która również została zarażona bez wiedzy jej właściciela. Wówczas o istnieniu wirusa na naszym telefonie możemy nie wiedzieć przez wiele miesięcy, podczas których haker będzie wykradał wszelkie istotne dla niego informacje. Współczesny system Android jest w stanie przeskanować pliki za pomocą wbudowanej aplikacji Google Play Protect – program dokonuje szczegółowego skanowania raz dziennie w poszukiwaniu nieautoryzowanych zmian w plikach systemowych i nie tylko. Istnieją także programy antywirusowe przeznaczona do konkretnego systemu operacyjnego.

Kopia bezpieczeństwa przede wszystkim

Nie ma nic gorszego niż nagła utrata danych wskutek np. ich usunięcia przez cyberprzestępców. Warto bowiem wiedzieć, że nawet najbardziej odpowiedzialna osoba może paść ofiarą oszustwa i np. pobrać załącznik wysłany przez złodzieja, który wykradł konto społecznościowe naszego przyjaciela. Wówczas jedynym ratunkiem na zachowanie swoich danych jest wykonanie zawczasu kopii bezpieczeństwa całego systemu plików. Warto to robić minimum kilkukrotnie w ciągu miesiąca, a najlepiej codziennie – dzięki temu nawet w najtrudniejszej sytuacji nie stracisz swoich zdjęć, SMS-ów czy notatek.

gurmapp

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*