Czym kierować się przy wyborze procesora do gier?

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy myślimy o konstruowaniu nowego komputera, nie możemy zapomnieć o jego sercu – procesorze! To jeden z najważniejszych elementów, który gra kluczową rolę w funkcjonowaniu całego urządzenia. Wybierajmy uważnie, kierując się kilkoma prostymi zasadami.

Intel vs AMD to nie tylko walka na tle marketingowym!

Dziś wiele się mówi o dominacji AMD nad Intelem. Szczególnie doceniamy produkty tej pierwszej marki właśnie w Polsce, gdyż ich przełożenie jakości na cenę jest bardzo dobre. Nie znaczy to jednak, że nie powinniśmy w ogóle brać pod uwagę Intela. Amerykański gigant z niebieskim logiem również ma w swojej ofercie fenomenalne procesory dla budżetowych konstrukcji. Warto przyjrzeć się na przykład popularnemu Intel Core i3-9100F. Topowe procesory tej firmy z pewnością powinny być uwzględniane w końcowym projekcie.

Musimy jednak pamiętać, że decyzja o skorzystaniu z platformy AMD lub Intela pociąga za sobą wybór płyty głównej. Procesory różnych producentów korzystają z odmiennej infrastruktury, do której musimy dostosować podstawowy obwód komputera. Jeśli chodzi o AMD, wybór jest prosty – musimy poszukiwać płyty z socketem AM4 w przypadku większości podstawowych modeli AMD Ryzen i TR4 dla procesorów AMD Ryzen Threadripper.

Jeśli zaś chodzi o Intela, ta kwestia jest nieco bardziej skomplikowana. LGA 1200 to socket przeznaczony dla procesorów 10. generacji. Za to podstawka LGA 1151 skierowana jest do modeli generacji 6., 7., 8. i 9. Warto jednak pamiętać, że są odstępstwa od tej reguły. Procesory Intel z serii X są obsługiwane standardem LGA 2066.

Zanim wybierzemy płytę główną, powinniśmy sprawdzić, jakie gniazdo procesora oferuje interesujący nas model. Pomocna może okazać się także konsultacja ze specjalistą w sklepie.

Kluczową kwestią są parametry – najlepszy CPU do grania musi być wydajny

„Jaki procesor wybrać do grania?” – za każdym razem, kiedy pada to pytanie, zbiega się masa użytkowników, którzy przekonują do kupna konkretnego modelu. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy z procesorów różni się parametrami. Kiedy dokonujemy wyboru, zależy nam na jak najlepszej efektywności pracy i jednocześnie jak najniższej cenie. To z pozoru proste zasady, jednak wybór na rynku jest bardzo szeroki. Ciągle prezentowane są nowe układy, a ceny starych dynamicznie się zmieniają. Postaramy się wyznaczyć pewną podstawę, według której wybierzemy odpowiedni CPU do gier.

Największe znaczenie ma taktowanie zegara – to liczba operacji, jakie wykona procesor w trakcie trwania jednej sekundy. Sięga ona od 2,5 do nawet 4 Ghz. To jeden z podstawowych wyznaczników wydajności danej jednostki.

Kolejną kwestią jest liczba rdzeni. Ogólna zasada jest prosta: im więcej rdzeni, tym lepiej, chociaż muszą one dysponować także odpowiednią liczbą wątków. Najlepsze procesory posiadają kilka rdzeni – od 4 do nawet 16. Mniejsza liczba, taka jak np. 2 rdzenie, to obecnie domena najbardziej budżetowych konstrukcji i niektórych laptopów. Równie ważna jest liczba wątków. Wielowątkowe procesory zdecydowanie szybciej wykonują operacje, co przekłada się na jakość rozgrywki.

Pamięć cache – jest to magazyn danych. Jego wpływ na wydajność całego układu nie jest aż tak wysoki, jak w przypadku rdzeni czy taktowania. Producenci najczęściej dostosowują wymaganą pamięć cache do wyżej wymienionych parametrów. Oczywiście im jest jej więcej, tym lepiej.

Kolejne ważne cechy to typ procesora, wykorzystana infrastruktura i wbudowany układ graficzny. Producenci prześcigają się w wyróżnieniu swoich produktów. Powstało rozróżnienie na liczne standardy technologiczne, w którym łatwo się pogubić. Klasyfikacja procesorów Intela wygląda następująco:

  • i9 – topowe, najbardziej wydajne układy,
  • i7 – odpowiednie do zastosowań gamingowych na najwyższym poziomie,
  • i5 – średnia półka,
  • i3 – niska cena i stosunkowo niska wydajność.

Układy Intela dzielą się dalej na:

  • procesory z literką H – posiadające dobrą grafikę zintegrowaną,
  • K – odblokowany mnożnik – takie rozwiązanie pozwala na overclocking i wyższą wydajność w grach,
  • T – zwiększona moc obliczeniowa,
  • F – brak zintegrowanego modułu grafiki – taki wybór może pozwolić nam na oszczędności, jeśli i tak planujemy zakup osobnego GPU.

W przypadku AMD sytuacja jest o wiele prostsza. Przyjdzie nam wybierać spośród modeli z następujących serii:

  • Ryzen 7 – najwyższa wydajność,
  • Ryzen 5 – seria gamingowa,
  • Ryzen 3 – budżetowa linia dla mało wymagających użytkowników.

Nie zabrakło także osobnych oznaczeń opisujących konkretne cechy danego układu. Są to:

  • X – procesor o wyższej wydajności,
  • G – układ z lepszą grafiką zintegrowaną.

Przyjrzyjmy się więc popularnemu ostatnio układowi AMD Ryzen 5 3600. Już pierwszy rzut oka na nazwę daje nam garść przydatnych informacji. Jest to model z nowszej generacji Ryzenów, więc gniazdo płyty głównej powinno być wykonane w technologii AM4. Jego numer to 5 – oznacza to sprzęt dla graczy. Taktowanie wynosi 3,6 Ghz i 4,2 Ghz w trybie wysokiej wydajności przy 6 rdzeniach. To świetny rezultat jak na około 900 złotych. Jest to procesor 12-wątkowy, co jest pewnym standardem w przypadku 6-rdzeniowych konstrukcji. Procesor dysponuje pamięcią o rozmiarze 32 MB, która pozwoli mu bezproblemowo poradzić sobie z codziennymi zadaniami.

Ile powinien kosztować procesor dla gracza?

Nie ma jasnego wzoru, który określałby odpowiednią kwotę na procesor do konstrukcji gamingowej. Zależy to przede wszystkim od aktualnej sytuacji rynkowej. Ceny układów CPU potrafią się mocno wahać. Warto więc śledzić przede wszystkim aktualne trendy. Najtańsze układy do podstawowych konstrukcji znajdziemy już za 300 złotych. Często są one jednak pozbawione rozbudowanych rdzeni graficznych.

Budżetowi gracze mogą zamiast nich wybrać procesory AMD z serii G, które charakteryzują się lepszą wydajnością zintegrowanego układu graficznego. Dzięki temu zaoszczędzimy na odrębnym GPU – warto jednak mieć na uwadze, że to rozwiązanie charakteryzuje się przeważnie niższą wydajnością i korzysta z zasobów naszej pamięci RAM. Może to stanowić niewielki problem w używaniu kilku programów jednocześnie i przy bardziej wymagających grach.

Do konstrukcji, które mają charakteryzować się doskonałą obsługą gier triple-A (w jakości ultra przy FHD), zalecamy procesory pokroju AMD Ryzen 5 3600 (poniżej 1 000 złotych), Intel Core i5-9600KF (około 1 000 złotych) czy AMD Ryzen 5 3600X (1 000 złotych). Tutaj jednak główną rolę odgrywa i tak karta graficzna.

Dla najbardziej wymagających użytkowników stworzone są high-endowe CPU pokroju AMD Ryzen 9 3900X, Intel Core i7-9700KF czy Intel Core i7-10700K. Prawdziwi fani technologii powinni skupić się na serii Intel X i AMD Threadripper. Ceny tych układów są bardzo wysokie – Threadripper 3990X może kosztować do 20 000 złotych. Na szczęście 99% graczy nie potrzebuje takich „bestii”. Są to rozwiązania dla profesjonalistów, którzy na przykład operują na projektach 3D lub renderują grafikę.

Jak wybrać idealne CPU?

Jednym z najlepszych pomysłów, jeśli chodzi o wybór CPU do grania, jest przeglądanie benchmarków i porównań danych modeli. Co więcej, niektóre układy lepiej niż inne współpracują z konkretnymi modelami kart graficznych. Powinniśmy zwrócić na to uwagę i planować swój setup od podstaw. Nie ma CPU, które zadowoli wszystkich graczy na świecie. Istnieje jednak idealny procesor dla naszych potrzeb i doskonale pasujący do naszej wizji. Wszystkie wymienione w tym tekście procesory to jedynie przykłady – nie jest to ranking, choć przedstawione układy dobrze wypadają w zestawieniach.

gurmapp

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*