Czyszczenie skanera – w jaki sposób to robić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Skaner wymaga systematycznej konserwacji oraz odpowiedniego czyszczenia, aby mógł dobrze spełniać swoje zadanie. 

Choć poszczególne skanery różnią się budową, można wskazać ogólne zasady, które będą niezależne od zaleceń firm oferującej urządzenia do skanowania. Wszystko zależy również od tego, jak często używamy takiego sprzętu i z jakim typem dokumentów pracujemy. Co ciekawe, istnieje papier, który będzie pozostawiał w skanerze więcej pyłu niż inne jego rodzaje.

Czyszczenie skanera – o czym należy pamiętać przed rozpoczęciem prac?

Skaner to urządzenie, które do swojego działania wymaga dostępu do energii elektrycznej. Dlatego przed jakimikolwiek pracami konserwacyjnymi czy czyszczeniem, musimy pamiętać o tym, aby urządzenie to wyłączyć za pomocą wyłącznika zasilania. Ponadto warto również odłączyć przewód zasilacza od urządzenia lub wyciągnąć wtyczkę z gniazda. Dzięki temu zyskamy pewność, że podczas czyszczenia nie zostaniemy porażeni prądem. Co więcej, na czas porządków, warto umieścić sprzęt w dogodnym dla nas miejscu, np. na stole czy blacie kuchennym, gdzie będziemy mieli sporo miejsca do działania.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Createch (@createch_az)

Jak prawidłowo czyścić skaner?

Planując czyszczenie skanera, warto zaopatrzyć się w preparaty zalecane przez producenta. Będziemy mieć wówczas pewność, że nie uszkodzimy powierzchni urządzenia. Jeśli jednak nie posiadamy specjalnych detergentów, wystarczą podstawowe środki chemii domowej, które posiadamy w domu. Warto jednak wybierać te o lekkim i nieżrącym działaniu. Dzięki temu unikniemy nieoczekiwanych awarii sprzętu.

Jak wyczyścić skaner? Czyszcząc rolki, kółka rolki separacyjnej bądź kółka modułu wciągu, należy je obracać ręcznie do całkowitego wyczyszczenia. Warto pamiętać, że ponownie korzystać ze skanera można dopiero, gdy wszystkie elementy całkowicie wyschną.

Jeśli podczas tej czynności zauważymy, że któraś z rolek jest zniszczona, należy mieć na uwadze jej wymianę. Czyszcząc paski tła, należy natomiast przetrzeć je lekko nawilżoną ściereczką antystatyczną, a następnie ponownie wytrzeć suchą ściereczką, aż nie będą widoczne żadne smugi. Podobnie pielęgnujemy prowadnice przetwarzania obrazu. Ponadto w czasie czyszczenia nie powinno się zalewać urządzenia zbyt dużą ilością wody czy detergentu – ciecz może uszkodzić elementy elektroniczne.

Czyszczenie szyby skanera – jak zrobić to skutecznie i bezpiecznie?

Kolejną bardzo ważną czynnością w przypadku skanera jest czyszczenie szyby, na której kładziemy skanowany dokument. Dzięki tej płaszczyźnie możliwe jest dokładne odczytanie obrazu, zarejestrowanie go i przeniesienie do pamięci posiadanego urządzenia w wersji cyfrowej. Producenci opracowali specjalne preparaty, dzięki którym można bezpiecznie i dokładnie wyczyścić szybę skanera. Za pomocą takiego płynu do czyszczenia można pielęgnować również monitory, tablety, matryce laptopów oraz wszelkie ekrany LCD czy LED. Wystarczy jedynie spryskać nim powierzchnię szyby skanera i okrężnymi ruchami wyczyścić za pomocą miękkiej ściereczki.

Czyszcząc szklane powierzchnie skanera, należy pamiętać o tym, aby zawsze sięgać po miękkie materiały. Użycie druciaka czy chropowatej gąbki może uszkodzić szkło – zarysować je. Wówczas na skanowanych dokumentach będą widoczne większe lub mniejsze nieestetyczne kreski. Co więcej, warto mieć również na uwadze to, aby podczas czyszczenia nie dociskać szklanych powierzchni, ponieważ mogą one pęknąć.

Zdj. główne: Mahrous Houses/unsplash.com

gurmapp

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*