Odpowiedni wybór szafy serwerowej to jedynie pozornie łatwe zadanie. Biorąc pod uwagę fakt, że szafy rack mieszczą w sobie sprzęt teleinformatyczny za kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, warto dowiedzieć się, jak dobrać właściwy model.
Szafy serwerowe często określa się również mianem „szaf rack”. Stanowią one jedną z fundamentalnych części wyposażenia serwerowni. Dzięki szafom serwerowym możliwa jest przestrzenna organizacja sprzętów IT, które w sobie mieszczą.
Lwia część dostępnych na rynku szaf serwerowych ma standardową szerokość 19″. Jest to spowodowane powszechnym porozumieniem wśród producentów tego rodzaju sprzętu. Dzięki temu standardowi ich rozmiar jest na ogół kompatybilny z obsługiwanymi urządzeniami. Mówiąc o szerokości, mamy na myśli szerokość rozstawienia szyn montażowych rack. W przypadku wymiarów zewnętrznych szaf serwerowych mogą one prezentować się bardzo różnie. Jak zatem wybrać właściwy rodzaj szafy serwerowej?
Wyświetl ten post na Instagramie
Tak naprawdę, wybór konkretnego produktu zależeć będzie w głównej mierze od naszych potrzeb, a także budżetu. Na jakie kryteria warto zwrócić uwagę?
W przypadku szaf serwerowych można dokonać łatwego podziału na szafy stojące i wiszące. Stojące szafy serwerowe idealnie nadają się do obsługi cięższych urządzeń, a także charakteryzują się parametrami nośności na wysokim poziomie. Mówi się, że szafy stojące to świetny wybór w przypadku budowania zaawansowanej sieci. Większość z modeli szaf stojących ma wbudowane kółka, które ułatwiają manewrowanie szafą. Są to stosunkowo spore sprzęty, które łatwo rozbudowywać.
Szafy wiszące to szafy o mniejszych gabarytach niż szafy stojące. Świetnie nadają się do obsługi mniejszych urządzeń, a także możliwa jest ich instalacja nawet wtedy, gdy nie dysponujemy dedykowanym pomieszczeniem serwerowym. Wybór dotyczący rodzaju szafy serwerowej powinien zatem być uwarunkowany przestrzenią, którą dysponujemy, a także liczbą urządzeń, które ma w sobie mieścić.
Rozmiar szafy powinien ściśle wiązać się z liczbą przewidywanych urządzeń. Szafy stojące i wiszące, jak wspominaliśmy, różnią się rozmiarami. Co jednak z wysokością szafy serwerowej? Aby ją odpowiednio oszacować, warto zmierzyć łączną wysokość wszystkich elementów, które ma w sobie pomieścić, a następnie dodać do tego około 30%. Dodatkowe centymetry wysokości mogą okazać się niezwykle przydatne, gdy podejmiemy decyzję o rozbudowie serwerowni. W przypadku głębokości szafy, przy doborze warto zwrócić uwagę na przestrzeń, którą zajmą przewody z przodu, a także z tyłu. Istnieją szafy serwerowe, które podzielone są na dwie części, dzięki czemu można dostać się do głębszej części bez demontażu pozostałych jednostek.
Szafy typu rack mają drzwi wykonane ze szkła lub metalu. Szafy wiszące mają zwykle drzwi pojedyncze, natomiast szafy stojące drzwi podwójne, co spowodowane jest ich wymiarami. Szafy stojące mają także drzwi perforowane, co jest bardzo istotne pod kątem wentylacji poziomej. Zarówno drzwi szklane, jak i metalowe mają swoje wady i zalety.
To tylko niektóre z aspektów, na które należy zwracać uwagę, gdy planuje się zakup szafy serwerowej. Warto także zastanowić się, czy mamy zamiar uzupełniać szafy o dodatkowe wyposażenie, takie jak organizatory kabli czy wentylatory.
Zdj. główne: Manuel Geissinger/pexels.com