3 powody, dla których warto inwestować w legalne oprogramowania

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niezależnie od tego, czy z komputera korzystasz głównie w domu czy w pracy, musisz zadbać o bezpieczeństwo danych dostępnych w urządzeniu. Pomoże Ci w tym odpowiednie, legalne oprogramowanie z autoryzowanych źródeł.

Zabezpieczenie danych

Dokonywanie przelewów, wysyłka maili, zakupy online, rozmowy poprzez komunikatory – każda z tych czynności narażona jest na ataki hakerów. Nie raz słyszymy o licznych włamaniach, oszustwach i wirusach, o których ostrzegają nas różne instytucje, np. banki czy organy ścigania. W zabezpieczeniu wrażliwych danych, takich jak numer konta, dane osobowe, pomocne i niezbędne będzie zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania.

Kluczowym elementem jest system operacyjny. Najpopularniejszym jest Windows 10 Cena w zależności od specyfikacji wynosi od 500 do 1100 zł. Oryginalne oprogramowania często mają dożywotnią licencję. Taką posiada m.in Windows 10 Pro. Biorąc pod uwagę, że możesz z niego z korzystać cały czas, cena jego zakupy nie wydaje się wygórowana.

Ponadto, decydując się na jego zakup, masz pewność, że dane na Twoim komputerze będą odpowiednio przechowywane. Jeżeli dużo pracujesz zdalnie lub też masz firmę, warto, abyś zainstalował  Windows 10 Box. System ten jest na bieżąco aktualizowany i daje możliwość sprawnego operowania danymi na urządzeniu.

Zaawansowana technologia to nie tylko szerokie spektrum możliwości dla użytkownika, ale też wiele zagrożeń, jakie niesie możliwość kradzieży poufnych informacji. Zainstalowanie oryginalnego systemu da Ci gwarancję, że nie ma w nim wirusów, które mogą wpłynąć na pracę urządzenia lub też dać dostęp do niego osobom trzecim. Jest to szczególnie ważne, kiedy weźmiemy pod uwagę ustawę o ochronie danych osobowych (tzw. RODO), gdzie firmy są zobowiązane do właściwego zabezpieczenia informacji I danych wrażliwych klientów.

Fot. fauxels/Pexels

Sprawna praca i wsparcie producentów

Inwestując w oryginalne oprogramowanie, dajesz sobie oraz swoim pracownikom możliwość lepszej pracy na urządzeniach. Programy, takie jak Microsoft Office czy też te dedykowane do obróbki graficznej, są odpowiednio dopasowane do urządzeń. Oznacza to, że zapewniają płynne wykonywanie prac biurowych. Nie musisz się więc martwić, że spowolnią działanie urządzenia.

Co ważne, legalne programy posiadają też więcej dostępnych funkcji, które możesz wykorzystać w codziennej pracy. Masz dostęp do rozbudowanych możliwości danego programu. Często zdarza się, że “pirackie” oprogramowania dają możliwość korzystania jedynie z wybranych opcji danego programu.

Oprócz tego, producenci oryginalnych oprogramowań, zapewniają swoim użytkownikom pomoc przy rozwiązywaniu problemów czy to z instalacją programu, czy też jego działaniem. Będziesz mógł uzyskać sprawdzone informacje o aktualizacjach, które mogą poprawić korzystanie z danego programu.

Bycie w zgodzie z prawem

Musisz pamiętać, że korzystanie z oprogramowań pochodzących z nieznanego źródła, jest nielegalne. Łamiesz w ten sposób nie tylko prawa autorskie firmy zajmującej się produkcją tych legalnych programów.  Szczególnie jeżeli prowadzisz firmę, zobowiązany jesteś do zainstalowania na komputerze certyfikowanych programów oraz korzystania z nich. Kontrolę tego może przeprowadzić zarówno policja, jak i pracownicy urzędu skarbowego.

Zakup oryginalnego oprogramowania to wartościowa inwestycja, która pomoże Ci w ochronie komputera używanego zarówno w pracy, jak i domu. Za jego pomocą ochronisz wszystkie dane, będziesz miał pewność, że nie zakłóci ono działania urządzenia i co ważne – nie złamiesz prawa. Pamiętaj, że nie musisz od razu inwestować w najdroższe programy. Na rynku dostępne są też tańsze rozwiązania, które mogą mieć jedynie mniej funkcji, ale wciąż dają dużo więcej korzyści niż oprogramowanie np. pobrane z internetu.

Fot. Oleg Magni/Pexels

gurmapp

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*