Aplikacje, które pomogą Ci wybrać idealny font na każdą okazję

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór odpowiedniej czcionki z pozoru wcale nie wydaje się być trudnym zadaniem, jednak jeśli zagłębić się w tajniki typografii okazuje się, że na naszej drodze może pojawić się sporo problemów i wątpliwości. Na szczęście istnieje wiele aplikacji mobilnych, z pomocą których wybierzemy optymalny font pod swoją markę.

Typografia nie taka straszna! Przedstawiamy najbardziej popularne aplikacje do wyboru czcionek

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że odpowiednia dobrana estetyka strony i przemyślane formatowanie tekstu odgrywa znaczącą rolę w tym, jak zostaniemy przyjęci przez potencjalnych klientów. Odpowiednio dobrana czcionka jest w tym temacie kwestią pierwszorzędną, ponieważ to od niej w dużej mierze zależy, w jakim stopniu dany komunikat będzie czytelny i interesujący. Często jednak zdarza się, że odkładamy zmiany związane z typografią strony lub bloga na bliżej nieokreśloną przyszłość, czasem z uwagi na fakt, iż jest to końcowy etap i detal, o którym łatwo zapomnieć, a czasem ze względu na naszą własną niepewność co do prawidłowego wyboru.

Alfabet fontu hero
(fot. pialhovik / iStock / Getty Images Plus / Getty Images)

Na szczęście nie musimy w tej kwestii polegać tylko na sobie. Jak wiadomo, posiadanie narzędzi odpowiedniego rodzaju jest kluczem do osiągnięcia doskonałych wyników we wszystkich projektach. Istnieje wiele aplikacji do wyboru czcionek, które mogą naprawdę pomóc wyróżnić naszą grafikę lub logo z całego spektrum reklam i tekstów obecnych w sieci. Aplikacje nie tylko mogą służyć jako baza porównawcza dla różnych stylów, ale także mogą wspomóc kreatywne tworzenie kolejnych projektów, a co najważniejsze, mogą ułatwić odnajdywanie czcionek zgodnych z wytycznymi konkretnej marki. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych pozycji, dzięki którym będziemy w stanie jak najlepiej zadbać o estetykę i wybrać idealny font niezależnie od okazji.

  • TYPE GENIUS – przy pomocy rozwijanej listy wybieramy font, który szczególnie nam się spodobał, a w odpowiedzi na nasz wybór otrzymujemy podpowiedzi innych krojów, z którymi można go połączyć. Wszystkie eksperymenty graficzne możemy dodatkowo śledzić na przykładowej stronie internetowej.
  • TYP.IO – strona o niemalże tożsamej funkcjonalności co poprzedniczka. Również umożliwia wybór fontów, które doskonale do siebie pasują. Dodatkowo na stronie znajdziemy odnośniki do konkretnych stron stosujących wybrane przez nas połączenia czcionek.
  • FONT PAIR – wyjątkowo przejrzysta strona, która pozwala na łączenie darmowych fontów ze zbiorów Google. Pozwala na mieszanie czcionek szeryfowych, bezszeryfowych i mieszanych, a tym samym na tworzenie najróżniejszych stylów.
  • GITGUB – Github to prawdziwa skarbnica, w której możemy przejrzeć gotowe projekty stron, a także najróżniejsze materiały graficzne z dobrze dobraną typografią. Każdy projekt jest dokładnie opisany, więc znajdziemy w nim również dokładny opis fontów i ich połączeń.
  • WORDMARK – czasem zdarza się, że w procesie tworzenia mamy jakieś ogólne wyobrażenie kierunku, w którym chcemy zmierzać, ale brakuje nam konkretów, coś ciągle nam umyka. Wordmark to strona, która przychodzi nam wówczas z pomocą. Umożliwia podgląd danego słowa lub zdania, we wszystkich czcionkach, jakie posiadamy na dysku. Wystarczy jedynie wpisać interesujące nas wyrażenie i dostajemy szybką informację zwrotną.

Skąd czerpać nowe, ciekawe fonty?

Alfabet fontu game
(fot. FotoGraphik / iStock / Getty Images Plus / Getty Images)
  • FONTSQUIRREL – bardzo szeroka i rozbudowana baza fontów, jeden z niezaprzeczalnych liderów w tej dziedzinie. Aplikacja jest niezwykle łatwa w obsłudze; posiada intuicyjną wyszukiwarkę, w której możemy jasno określić, czego szukamy.
  • BEHANCE – idealne miejsce nie tylko jako baza fontów, ale także ich „przymierzalnia”. Na stronie znajduje się wiele ciekawych prac, w których obserwować możemy zastosowanie poszczególnych fontów i zainspirować się nimi.
  • ADOBE TYPEKIT – jeżeli darmowe fonty nie spełnią naszych oczekiwań, zawsze można uciec się również do płatnego narzędzia, z którego korzysta wielu twórców. Posiadając licencję na produkty Adobe, automatycznie zyskujemy także ogromną bazę ciekawych fontów.

Przedstawione wyżej narzędzia to zaledwie czubek góry lodowej, jeśli chodzi o aplikacje typograficzne. W zależności od naszych potrzeb, budżetu i doświadczenia każdy może znaleźć w nich coś dla siebie, zarówno amator, jak i specjalista w dziedzinie designu.

Sprawdź też najlepsze edytory tekstów.

Zdjęcie główne artykułu: fot. Catherine Falls Commercial / Moment / Getty Images

gurmapp

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*